» » بخش دوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل
نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 445
  • نويسنده : admin
  • تاريخ : 1398-01-22,10:32
1398-01-22,10:32

بخش دوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل

دسته بندی : ماده 35 قانون نظام مهندسی

بخش دوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل

 

3- خروج از مرکزیت در اتصال آکس تیر به آکس ستون

مطابق بند 9 - 23 - 3 - 1 - 1 - 2 مقررات ملی ساختمان برون محوری عضو خمشی نسبت به ستونی که با آن قاب تشكیل میدهد، یعنی فاصله محورهای هندسی دو عضو از یكدیگر، نباید بیشتر از یک چهارم عرض مقطع ستون باشد.این بند گاها در ترسیم و یا در حین اجرا در تیرهای پیرامونی ساختمان که بر یک لبه ی ستون مماس هستند، رعایت نمی گردد. به این صورت که با شیفت دادن تیر به سمت بیرون ملک مساحت مفید ساختمان را افزایش می دهند. و یا برخی از مهندسین برای جلوگیری از سرگیر یا شانه گیر بودن تیرهای باکس راه پله و افزایش فضای مفید آن، اقدام به کاهش عرض تیر می نمایند. این کاهش به قدری می باشد که تیرها در داخل دیوارپیرامونی پنهان شود. برای جلوگیری از ایجاد ضعف برشی در تیرها نباید ضوابط این بند نقض گردد.

 

4- عدم حفظ کیفیت بتن در هوای سرد و گرم و عمل آوری آن در ساختمانها

عملیات بتن ریزی یكی از موارد اصلی در فرآیند ساخت و ساز محسوب می گردد که در صورت قصور و اشتباه در این مرحله موجب خسارات جبران ناپذیری می گردد. آب و هوا و وضعیت جوی در زمان بتن ریزی یكی از اصلی ترین عوامل تاثیرگذار در کیفیت این عملیات محسوب می گردد. و درشرایطی ناگزیر هستیم تا بتن ریزی و عمل آوردن بتن در شرایط نامساعد جوی انجام گیرد. با توجه به اقلیم سرد اردبیل در هوای سردتر از 5 درجه و در مواردی که تا 72 ساعت دیگر احتمال تنزل دمای محیط به پایین تر از صفر درجه وجود داشته باشد. باید از بتن ریزی خودداری کرد.

در بتن ریزی در هوای سرد بایستی تدابیر احتیاطی ذکر شده در بند9 - 8 - 4 - 2 مقررات ملی ساختمان در خصوص دقت لازم در انتخاب مصالح مصرفی، طرح مخلوط بتن، شرایط اختلاط، حمل، ریختن و عمل آوری بتن صورت گیردتا اطمینان حاصل شود که بتن تازه ریخته شده دچار یخ زدگی نگردد و بتن سخت شده نیز دارای کیفیت لازم باشد.طبق بند 9 - 7 - 7 - 1 مقررات ملی ساختمان عمل آوری روندی است که رطوبت و دمای مطلوب بتن را حفظ یا تأمین کند تا فرآیند هیدراتاسیون ادامه یابد و خواص و دوام مورد نظر بتن حاصل شود.که بایستی به یكی ازروشهای آب رسانی و یا روش عایقی ذکر شده در بند 9 - 7 - 7 - 2 - 1 عمل آوری گردد. که بصورت خیلی نادر در برخی از پروژه ها این بند در هوای گرم و یا سرد انجام می گیرد.

 

 

 

بخش دوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل

 

نظر شما در صورت موافقت مدیر نمایش داده خواهد شد.
به منظور پاسخ گویی به نظر ، وارد کردن ایمیل الزامی است.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل: (الزامی)
نظر شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

تلگرام
اینستاگرام


دانلود اپلیکیشن اندرویدی

^