» » بخش سوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل
نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 848
  • نويسنده : admin
  • تاريخ : 1398-02-7,09:16
1398-02-7,09:16

بخش سوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل

دسته بندی : خبرها, ماده 35 قانون نظام مهندسی

 

5 - عدم رعایت خم های 135 درجه در میلگردهای عرضی

خاموت بخش ترسناکی از سازه است چرا که آخرین خط دفاعی سازه در برابر تنشهای ناشی از زلزله محسوب میگردد . یكی از جزئیات اجرای میلگرد گذ اری که در تأمین شكل پذیری مقطع بتن آرمه بسیار تأثیر گذ ار است. استفاده از تنگ های بسته می باشد. از آنجایی که تنگ بسته باید دارای قلاب های انتهایی با خم 135 درجه باشد که دور یک میلگرد طولی قلاب شده و انتهای قلاب در هسته بتن گیر نماید در اکثر پروژه ها به جهت مشكلات اجرایی و عدم توجه به اهمیت آن، از خم 90 درجه در انتهای تنگها استفاده می شود و در زمان وقوع زلزله اولین قسمتی که بتن آن تخریب می شود قسمت پوشش(کاور)ستون می باشد و بتن هسته به نسبت دیرتر از بین میرود. وقتی که پوشش بتن از بین رفته باشد، امكان باز شدن خاموت ها در اثر کمانش آرماتورهای طولی وجود داشته و ظرفیت محصور کنندگی بتن به شدت کاهش می یابد.

 

بخش سوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل

 

 

ازدلایل تشدیدآسیب درساختمانهای کرمانشاه درزلزله میتوان به عدم رعایت طول مهاری دربرخی ازساختمانهاویاخم نامناسب آرماتورهااشاره کرداین موردجزءمواردتشدیدکننده آسیبهاطبقه بندی میشوند. طبق مشاهدات میدانی دربسیاری ازپروژههای شهرستان سرپل ذهاب ازآرماتوربدون آج ویاآرماتورهای بازیافتی استفاده شده بوده وهمچنین فاصله قانونی بین خاموتهارعایت نگردیده بودند.

طبق بازدیدهای انجام یافته دراستان اردبیل اکثراًخاموتهابدون خم 135 درجه انجام میگیردودربرخی ازپروژه هاخاموتهاازآرماتورهای پِرِسی آماده که فاقدخمهای 135 درجه می باشنداستفاده میگردد.

 

بخش سوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل

 

بخش سوم اهم ایرادات عمومی ساختمانهای در حال احداث استان اردبیل

نظر شما در صورت موافقت مدیر نمایش داده خواهد شد.
به منظور پاسخ گویی به نظر ، وارد کردن ایمیل الزامی است.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل: (الزامی)
نظر شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

تلگرام
اینستاگرام


دانلود اپلیکیشن اندرویدی

آرشیـو

^