» » آئین نامه اجرایی ماده ( 2 ) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان
نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 1571
  • نويسنده : admin
  • تاريخ : 1393-07-8,10:02
1393-07-8,10:02

آئین نامه اجرایی ماده ( 2 ) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

دسته بندی : خبرها, امور مناسب سازی

 

هیئت وزیران در جلسه مورخ 4/3/1384 بنا به پیشنهاد مشترک شماره 4778/100 مورخ 25/9/1383 وزارتخانه های رفاه و تأمین اجتماعی و مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و به استناد تبصره ( 4 ) ماده ( 2 ) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان – مصوب – 1383 آئین نامه اجرایی ماده یاد شده را به شرح زیر تصویب نمود:
آئین نامه اجرایی ماده ( 2 ) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

ماده ( 1 ) : عبارات زیر در این آئین نامه در معانی مشروح زیر به کار می روند :
الف ) مناسب سازی : اصلاح محیط و تدارک وسایل حمل و نقل است به طوری که افراد معلول قادر باشند تا آزدانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از اماکن عمومی ، معابر ، محیط شهری و بین شهری و ساختمانهای عمومی حرکت کنند و از تسهیلات محیطی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی لازم بهره مند شوند .
ب ) دستگاههای مشمول این آئین نامه : کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی .
پ ) ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان : ضوابط مصوب مورخ 6/10/1378 شورای عالی شهرسازی و معماری و اصلاحات بعدی آن برای افراد معلول و ناتوان .
ث ) اماکن عمومی : کلیه وزارتخانه ها ، موسسات و شرکتهای دولتی ، اماکن ورزشی ، پایانه ها ، فرودگاهها دانشگاهها ، قطارهای شهری و برون شهری ، مراکز تجاری ، بانکها و خودپردازها ، بوستانها ، معابر عمومی و نظایر آنها .

ماده ( 2 ) : شهرداری های سراسر کشور موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای ساختمانها و اماکن عمومی و معابری که ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان را رعایت نکرده باشند ، خودداری نمایند .
تبصره : کلیه دستگاهها موظفند هنگام تنظیم بودجه سالانه خود اعتبارات مورد نیاز مناسب سازی راپیش بینی و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دیگر مراجع ذیربط پیشنهاد نمایند .

ماده ( 3 ) : دستگاهها موظفند در طی یک برنامه سه ساله از زمان تصویب و ابلاغ این آئین نامه هر سال حداقل سی درصد (30%) از ساختمانها عمومی وابسته را برای استفاده معلولان ، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان مناسب سازی نمایند .

ماده ( 4 ) : شهرداری های سراسر کشور موظفند جهت مناسب سازی اماکن عمومی اقدامات زیر را انجام دهند :
الف) مناسب سازی معابر عمومی با اولویت معابر اصلی و نزدیک به تقاطع ها و همچنین پارکها . نزدیک به تقاطع ها و همچنین پارکها .
ب)رفع موانع و تطبیق مقررات صدور پروانه با ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان .
تبصره : اعتبار لازم برای اجرای این ماده و سایر مواردی که برعهده شهرداری ها گذاشته شده است از محل اعتبار مربوط تأمین می گردد.

 

نظر شما در صورت موافقت مدیر نمایش داده خواهد شد.
به منظور پاسخ گویی به نظر ، وارد کردن ایمیل الزامی است.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل: (الزامی)
نظر شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

تلگرام
اینستاگرام


دانلود اپلیکیشن اندرویدی

^