» » اعطای اعتبارنامه هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان فارس
نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل
اطلاعات مطلب
  • بازديدها : 1301
  • نويسنده : admin
  • تاريخ : 1394-08-20,14:53
1394-08-20,14:53

اعطای اعتبارنامه هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان فارس

دسته بندی : خبرها

به گزارش روابط عموی و اموربین الملل سازمان نظام مهندسی ساختمان، سه‌شنبه 19 آبان‌ماه1394 حکم اعضای هیئت‌مدیره دوره هفتم سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان فارس توسط حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی و باحضور عشایری مدیرکل اداره کل راه و شهرسازی، معاونان فنی و عمرانی استانداری و اعضای هیئت اجرایی هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس، در محل سازمان به ایشان اهدا شد.
حامد مظاهریان، روز سه شنبه در مراسم اعطای اعتبارنامه هفتمین دوره هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان فارس که برای اولین بار در کشور اتفاق می افتد در شیراز افزود: چگونه ممکن است فردی که در زمینه ساخت و ساز آموزش ندیده و مسوولیت هم ندارد دست به ساخت و ساز بزند.
مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی، ضمن تاکید بر لزوم توجه به افزایش کیفیت ساخت و ساز در کشور گفت: یکی از مشکلات عمده در این حوزه، مشارکت افراد غیر مرتبط در امر ساخت و ساز در کشور است که به هیچ وجه منطقی نیست.
وی، مسکن را گران ترین کالای قابل خریداری توسط یک خانوار دانست و ادامه داد: مسوولیت کسانی که بنا است این کالا را در اختیار خانواه ای که ممکن است تمام اندوخته و دارایی خود را برای تهیه آن گذاشته اند قرار دهند بسیار سنگین است و بهترین کسانی که می توانند از این سرمایه حفاظت کنند مهندسان هستند.
وی اظهار کرد: فعالیت افراد غیر مرتبط در امر ساخت مسکن این تفکر را به دنبال دارد که خدماتی که مهندسان ارائه می دهند خدمات پیچیده و سختی نیست و هر کس می تواند در این زمینه وارد شود.
مظاهریان گفت: بخشی از بروز چنین مشکلی متوجه جامعه است اما بخش عمده آن به خودمان باز می گردد که جامعه را نسبت به اهمیت خدماتی که مهندسان ارائه می دهند آگاه نکرده ایم که این خدمات چقدر می تواند به حفظ جان و مال مردم کمک کند.
او اضافه کرد: ما باید قدر خدماتی که ارائه می دهیم را بدانیم و چگونگی آن، صیانت آن و قانونمند شدن آن را دنبال کنیم تا کس دیگری دخالت نکند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به اینکه طی پنج سال گذشته 70 میلیون متر مربع ساخت و ساز در کشور انجام شده تصریح کرد: این آمار بسیار بزرگ و قابل توجه است و در سراسر اروپا هم چنین رقمی نمی توان پیدا کرد.
وی افزود: اما به رغم اینکه این فرصت می توانست دریچه های بزرگی را برای گسترش رشته مهندسی بازکند اما متاسفانه نتوانستیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم و این موقعیت به راحتی از دست رفت.
مظاهریان ادامه داد: البته این فرصت باز هم پیش خواهد آمد و باید با کسب تجربه از گذشته از فرصت های پیش رو استفاده کنیم.
وی، با اشاره به اینکه هر 10 سال شاهد وقوع یک زلزله بزرگ در کشور بوده ایم گفت: امروز ما به آستانه خطر نزدیک هستیم و چند سال نیز از آن دوره 10 ساله گذشته و پی بینی ها نشان می دهد ظرف هفت سال آینده یک زلزله بزرگ دیگر در کشور اتفاق خواهد افتاد.
مظاهریان گفت: ما درس هایی از قبل گرفته ایم که خود نظام مهندسی بخشی از این درس است.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: آمار به ما می گوید که رعایت مقررات ملی در کشور سالانه حدود 6 درصد بیشتر انجام می شود اما این کفایت نمی کند و راضی کننده نیست.
وی گفت: همه انتظار بیشتری از افزایش کیفیت ساخت و ساز دارند و امیدواریم با تقویت نقش سازمان نظام مهندسی و بخش خصوصی در زمینه ساخت و ساز، شاهد افزایش کیفیت باشیم.
مظاهریان گفت: دوران پختگی سازمان نظام مهندسی ساختمان در پیش روست و استان فارس می توانند در این عرصه جدید برای مهندسی در کشور نقش خوبی داشته باشد.
در ادامه مهندس خلیل رضائیان معاون عمرانی استانداری فارس گفت: مشارکت پایین مهندسان در انتخابات نظام مهندسی یک آسیب است که باید علت آن بررسی شود.
خلیل رضائیان افزود: باید بررسی شود که چرا این جمع فرهیخته تمایل چندانی برای مشارکت و حضور در انتخابات ندارند.
وی، ميانگين كشوري میزان مشاركت مهندسان در انتخابات نظام مهندسي را حدود 30 درصد دانست و ادامه داد: این رقم در استان فارس حدود 24 درصد و در تهران نیز کمتر از 10 درصد بوده است.
رضائیان تاکید کرد: باید برای افزایش مشارکت مهندسان در این انتخابات تدبیری اندیشیده شود.
معاون عمرانی استانداری فارس، با اشاره به انتظار مردم از جامعه مهندسی کشور گفت: اگر مردم خطا و اشتباه برخی را بپذیرند اما انتظار ندارند که از مهندسان در حیطه وظایفشان خطایی سر بزند.
وی عنوان کرد: البته برخی مواقع اشتباهات مهندسان بزرگتر جلوه داده می شود اما باز هم لازم است که مهندسان در عمل به وظایف حرفه ای خود بیشتر دقت کنند.
وی، ضمن تاکید بر لزوم ارتقاء ظرفیت های مهندسی تصریح کرد: مسوولان دولتی باید فضا را برای فعالیت بیشتر نظام مهندسی بازتر کنند و نظام مهندسی نیز در این دوره فعالیت خود تعامل بیشتری با مسوولان و بخش های دولتی داشته باشد.

نظر شما در صورت موافقت مدیر نمایش داده خواهد شد.
به منظور پاسخ گویی به نظر ، وارد کردن ایمیل الزامی است.

ارسال نظر

نام شما : *
ايميل: (الزامی)
نظر شما:
پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک قراردادن لینکقرار دادن لینک حفاظت شده انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول قراردادن Spoiler
کد امنيتی: *

تلگرام
اینستاگرام


دانلود اپلیکیشن اندرویدی

^